Dofinansowanie UE

"Drzewa dla Klimatu" - Święto Drzewa 2019

"Drzewa dla klimatu” to hasło 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja, który po raz kolejny obchodziliśmy w Przedszkolu nr1 w Trzemesznie.

Udział  dzieci w Święcie Drzewa jest bardzo ważny. Przede wszystkim, powszechnie znany jest fakt, że aktualny stan lasów jest bezpośrednio powiązany z katastrofą klimatyczną: dramatyczne wylesianie przyczynia się do globalnego ocieplenia i odwrotnie – zmiany klimatu niszczą między innymi leśne ekosystemy. Powinniśmy wzmacniać, ale też rozpowszechniać postawę troski o drzewostan, co może istotnie pomóc w wyhamowaniu dziejącej się katastrofy klimatycznej. Sadzenie nawet kilku symbolicznych drzew posiada walor edukacyjny, ekologiczno-społeczny, a także realnie przyczynia się do pochłaniania dwutlenku węgla. Tym sposobem dzieci realizują w praktyce to, o czym apelują choćby znane raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

W Święto Drzewa 2019 najstarsi przedszkolacy z „Chatki Puchatka” posadzili 80 drzew  razem z pracownikami Urzędu Miejskiego w Trzemesznie w ramach Akcji „ Sadzimy drzewa miododajne” na terenie Huty Trzemeszeńskiej.

 

Wcześniej  obejrzeliśmy tematyczne przedstawienie „O Ziemi, drzewach i klimacie” w wykonaniu Przedszkolnego Teatrzyku „Bajka”. Złożyliśmy uroczyste ślubowanie „Przyjaciela drzew”. Podczas uroczystości dzieci biorące udział w konkursie na projekt znaczka pocztowego o tematyce jesiennej otrzymały nagrody. Gościem uroczystości była pani Katarzyna Byczkowska, inspektor Urzędu Miejskiego w Trzemesznie.

 
Dofinansowanie UE Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.