Dofinansowanie UE

Dzień Ziemi 2019

DZIEŃ ZIEMI wymyślono, by skłonić nas wszystkich do zastanowienia się nad losem planety, na której żyjemy. Światowy Dzień Ziemi 2019 był dla nas kolejną okazją do zamanifestowania naszych ekologicznych postaw. Specjalne wydarzenia, konferencje i akcje sprzątania świata odbywały się tego dnia w Polsce i na całym świecie.

 

Tradycyjnie Dzień Ziemi w „Chatce Puchatka” obchodziliśmy uroczyście w gronie zaproszonych gości: pracowników Urzędu Miejskiego w Trzemesznie, przedstawicieli firmy REMONDIS oraz warsztatu szewskiego ( by podkreślić Eko-mądrość nie wyrzucaj lecz naprawiaj).

 

Tegoroczne  obchody Dnia Ziemi obchodziliśmy pod hasłem „4R (refuse, reduce, reuse, recycle = zrezygnuj, zredukuj/ogranicz, użyj ponownie, przetwórz/oddaj do przetworzenia)”. Tematyka  przyjęcia w codziennym życiu  perspektywy 4R (refuse, reduce, reuse, recycle = zrezygnuj, zredukuj/ogranicz, użyj ponownie, przetwórz/oddaj do przetworzenia) ze szczególnym uwzględnieniem  rezygnacji i redukcji została zaprezentowana w inscenizacji „Kaczka sprzątaczka” i wierszu „4R” (autorstwa pani Mirki Wegner) przedstawionych przez Przedszkolny Teatrzyk „Bajka”. Do zmian zachowań i postaw konsumenckich w kierunku zmniejszenia ilości produkowanych odpadów poprzez zmniejszenie konsumpcji własnej przedszkolaki zachęcali rapując piosenkę skomponowaną przez panią Magdalenę Domieracką.

 

Tradycyjnie w Dzień Ziemi dzieci odnawiają ślubowania. Obiecują chronić zwierzęta, rośliny, jeziora i lasy, oszczędzać wodę, segregować odpady i rozwijać działalność proekologiczną w społeczności lokalnej. Do grona PRZEDSZKOLNEGO KLUBU EKOLOGICZNEGO LEŚNE LUDKI zostali przyjęci nowi przedszkolacy i nowi pracownicy Przedszkola.

 

Tradycyjnie w Dzień Ziemi zostają przyjęci do Przedszkolnego Klubu Ekologicznego „Leśne Ludki” również osoby publiczne, które dbają o ochronę środowiska, angażują się w działalność proekologiczną współpracując również z naszą placówką.  W tym roku honorowym członkiem naszego Klubu została pani Katarzyna Byczkowska- inspektor do spraw ochrony środowiska, pani Elżbieta Perlińska- pracownik FIRMY REMONDIS oraz pani Anna Bisikiewicz, pracująca w  warsztacie szewskim.

 

Mieszkańcy puchatkowej Chatki przez cały rok zbierają nakrętki, puszki oraz baterie. Te dzieci, które najbardziej zaangażowały się w akcję zbieractwa surowców wtórnych zostały nagrodzone książkowe, które ufundował Urząd Miejski w Trzemesznie.

Tego dnia odbył się happening, który miał na celu propagowanie treści ekologicznych oraz uczenia ekologicznych nawyków wszystkich mieszkańców Trzemeszna.

 

Wędrując ulicami naszego miasta skandowaliśmy ekologiczne hasła. Odwiedziliśmy również wiceburmistrza Miasta i Gminy Trzemeszno, pana Dariusza Jankowskiego, by zachęcić i przypomnieć o obowiązku włączania się  osób publicznych i urzędników, w codzienne działanie na rzecz Ziemi i  naszej małej ojczyzny (Trzemeszna) . W tym roku szkolnym przedszkolacy     zachęcali  do przyjęcia w życiu mieszkańców Trzemeszna perspektywy 4R (refuse, reduce, reuse, recycle = zrezygnuj, zredukuj/ogranicz, użyj ponownie, przetwórz/oddaj do przetworzenia).  Działania w tym obszarze powinny przynieść zmiany zachowań i postaw konsumenckich trzemesznian w kierunku zmniejszenia ilości produkowanych odpadów poprzez zmniejszenie konsumpcji własnej.

 
Dofinansowanie UE Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.